POLSKI

Miejsca warte odwiedzenia

Zapraszamy na wycieczkę - kliknij aby uzyskać szczegóły.

[POBIERZ] Pobierz liste wycieczek.

Chochołowy Dwór jest doskonałą bazą wypadową dla aktywnych, miłośników spacerów i turystów kroczących ścieżkami historii, którzy w najbliższej okolicy znajdą wiele atrakcji.

Wieś Jerzmanowice położona jest w odległości 15 kilometrów na północ od „magicznego” miasta Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego. Park ten zwany przez przodków „rajską doliną” utworzony został w 1956 roku, symbolem jego jest Maczuga Herkulesa – samotna, potężna skała, która dumnie wznosi się w Pieskowej Skale obok doskonale zachowanego renesansowego zamku rodu Szafrańców. Zamek zachwyca pięknymi krużgankami, ogrodem i zbiorami muzealnymi.

Miłośnicy starych budowli winni zobaczyć Kościółki w Racławicach i Paczółtowicach – doskonale zachowane zabytki architektury drewnianej. Warto odwiedzić skansen w Wygiełzowie – Nadwiślański Park Etnograficzny, który daje obraz architektury wsi sprzed 100 lat.

W tym malowniczym obszarze południowej Polski wznosi się wał wapiennych ostańców – skał górno-jurajskich, które swą bielą i fantastycznymi kształtami wabią wzrok podróżujących krajową drogą numer 94. Większość z nich uznano za pomniki przyrody. Urokliwe zbocza owych skał przyciągają entuzjastów szlifujących technikę wspinaczki górskiej. Wędrując pośród ostańców napotkamy większe  i mniejsze doliny, wąwozy i rozpadliny skalne z szemrzącymi potokami, zapraszającymi na krótki chociażby odpoczynek. Najpiękniejsze i najdłuższe: Doliny Prądnika, Kluczwody, Będkowska i Kobylańska, Sanki urzekają widokami i zachęcają do kontemplacji.

Entuzjaści podziemnych wypraw zaznają emocjonującego dreszczyku zwiedzając owiane legendami groty, pieczary, jaskinie. Najchętniej odwiedzana przez turystów jest Jaskinia Nietoperzowa, Ciemna i Grota Łokietka z ciekawymi wykopaliskami archeologicznymi. Godne polecenia są niepowtarzalne w skali światowej podziemne zakamarki XVII wiecznej Kopalni Soli w Wieliczce .

Zapewne niejedna romantyczna dusza oczyma wyobraźni potrafi ożywić napotkane ruiny XVI i XVII – wiecznych zamków i warowni w Ogrodzieńcu, Ojcowie, Rudnie, Babicach, Rabsztynie - może usłyszy tętent koni, odgłosy zabaw, szczęk broni…

Malownicza okolica, bogactwo przyrody i na każdym niemal kroku obecny duch historii sprawia, że miejsca te są wciąż na nowo odkrywane przez turystów z kraju i z zagranicy.

Radzi będziemy powitać Państwa w „Chochołowym Dworze” i po męczących wojażach oferować Państwu ekskluzywny wypoczynek dla ciała i ducha.

KAPLICA NA WODZIE - OJCOWSKI PARK NARODOWY

OSTANIEC JERZMANOWICKI - TEREN OGRODU DWORU

MACZUGA HERKULESA - OJCOWSKI PARK NARODOWY

RYNEK GŁÓWNY - KRAKÓW